Skip to content

Biežāk uzdotie jautājumi

Šajā sadaļā esam apkopojuši biežāk uzdotos jautājumus no klientiem.

Cik izmaksā kanalizācijas izbūve?

Lai noskaidrotu kanalizācijas izbūves izmaksas, vispirms jāsaprot, vai ir iespēja pieslēgties centralizētajai kanalizācijai, vai jāizbūvē neatkarīga kanalizācijas sistēma. Pilsētas vai citas administratīvas teritorijas centrālā līnija parasti atrodas netālu – vidēji līdz 200 metriem. Pieslēgšanās pie šī tīkla izmaksās no 1000 līdz 2000 eiro (ir pašvaldības, kas to subsidē). Lauku īpašumiem, kas atrodas pietiekami tālu no apdzīvotām vietām, pieslēgšanās nebūs iespējama.

Pieslēgšanās centralizētajai kanalizācijai nozīmē mājai pievienot cauruli, ko pieslēdz centrālajam vadam. Pieslēgšanos sadārdzina darbu saskaņošana ar Sadales tīklu vai TET, jo bieži vien jāšķērso kādas no šo uzņēmumu komunikācijām. Ja jāievelk tikai viena caurule, pieslēgšanās centralizētajai kanalizācijai var maksāt, sākot no 200 eiro, bet, ja projektēšana un saskaņošana būs sarežģītāka, summa var sasniegt arī 10 000 eiro.

Par kanalizācijas ierīkošanu jāinformē savas pašvaldības būvvalde. Atkarībā no konkrētās pašvaldības nosacījumiem būvvalde informēs par esošajiem noteikumiem un ierobežojumiem, ja tādi ir.

Rezervuāra vai septiķa ierīkošana maksā vidēji no 1500 līdz 2500 eiro ar visu darbu. Bioloģiskās attīrīšanas iekārta maksā no 1000 līdz 2500 eiro, plus darbs, no 1000 eiro. Ja notekūdeņus varēs novadīt grāvī vai dīķī, kanalizācijas ierīkošana izmaksās lētāk. Ja vajadzēs taisīt filtrācijas lauku, vēl 1000 eiro jārēķina klāt. Taču pareizi ierīkota kanalizācija kalpos visu mūžu.

Kāpēc kanalizācijas izbūvi labāk uzticēt profesionāļiem?

Ierīkot kanalizāciju var arī pats. Taču tikai ar nosacījumu, ja ir šāda darba pieredze vai vismaz kāds ar pieredzi, citādi vēlamā rezultāta vietā var sanākt pretēji. Iesakām izvēlēties uzņēmumus, kas nodarbojas ar ūdensvada, kanalizācijas montāžu. Svarīgi, lai ierīkotajai kanalizācijai varat saņemt darba garantiju, kā arī piedāvātu pilnu servisu, tostarp iekārtu apkopi.

Kā saprast, kuru kanalizācijas sistēmu izvēlēties?

Plānojot kanalizācijas sistēmas izbūvi, jāsaprot, ka katra situācija ir atšķirīga. Jāizvērtē vairāki faktori, lai noteiktu konkrētās kanalizācijas sistēmas piemērotību. Tātad, vai mājoklis, kurā plānota kanalizācijas sistēmas izbūve – ir patstāvīgi apdzīvots, vai tā ir lauku māja, vai vasarnīca, kāda ir augsne, cik augsts ir gruntsūdens līmenis un cik lielu platību varat atvēlēt sistēmai. Atkarībā no tā, cik apdzīvots ir mājoklis, tiek veikta notekūdeņu patēriņa noteikšana, kā arī citas nianses. Ja īpašumā neuzturas pastāvīgi, notekūdeņu apjoms būs mazāks. Kanalizācijas tvertnes vai iekārtas lielums tiek aprēķināts no iedzīvotāju daudzuma, kas ikdienā radīs notekūdeņus, proti, jo vairāk cilvēku patstāvīgi uzturas vienā mājsaimniecībā, jo lielāka tvertne vai iekārta jāizvēlas.

Cik bieži jāveic kanalizācijas sistēmas apkope?

Kanalizācijas sūknēšanas biežuma indikators ir vienkāršs – kad jūt, ka kanalizācija neiet projām, jāzvana asenizatoram. Vidēji kanalizāciju nepieciešams sūknēt reizi gadā, tomēr arī tas ir ļoti subjektīvi. Ja mājā dzīvo viens vai divi cilvēki, kuriem ir maz notekūdeņu, viņiem pietiks ar tvertnes iztukšošanu reizi divos gados. Lielākās mājsaimniecībās reizi vai pat divas gada laikā, atkarīgs no tā, vai īpašums ir patstāvīgi apdzīvots.

Kāpēc jāizvēlas sertificētas iekārtas?

Attīrīšanas iekārtai jābūt ar CE marķējumu, kas nozīmē, ka tai ir veikti kvalitātes testi un tā tiešām pildīs savu funkciju. Ja iekārtai nav šī sertifikāta, tad tā noteikti nav testēta un visdrīzāk nespēs veikt notekūdeņu attīrīšanu. Sertificētas iekārtas būs vieglāk nodot ekspluatācijai, šos sertifikātus nepieciešamības gadījumā varēs uzrādīt Valsts vides dienestam.